SMOG [smoke (dym) i fog (mgła)] to połączenie niekorzystnych warunków atmosferycznych ze szkodliwą działalnością człowieka, które prowadzi do wzrostu stężenia substancji szkodliwych w powietrzu. Emisja spalin, zanieczyszczeń, dymu do atmosfery zwłaszcza w okresie zimowym (grzewczym) – kiedy wiatr jest niewielki, temperatura niska i małe opady – sprzyja powstawaniu smogu. To „niewidzialny zabójca” – który po cichu nas truje, pomimo że zazwyczaj go nie widzimy. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych, a także osób aktywnie spędzających czas na wolnym powietrzu.
Co zrobić kiedy dopuszczalne normy pyłów w powietrzu są przekroczone?
Większość z nas nie może sobie pozwolić na pozostanie w domu zawsze wtedy, gdy dopuszczalne stężenie cząsteczek w powietrzu jest przekroczone – chodzimy do pracy, szkoły, na studia czy do sklepu. Dlatego warto pomyśleć nad ochroną zdrowia w postaci maseczki antysmogowej. Posiada ona specjalne, certyfikowane filtry (np. filtr węglowy N99), które zatrzymują nawet do 99% zanieczyszczeń (pyłów, alergenów, bakterii, wirusów, czy nawet pyłków roślin). Świadomość społeczeństwa z roku na rok jest coraz większa – co można zaobserwować na ulicach większych miast borykających się z problemem smogu (np. Kraków) – gdzie co jakiś czas mija się kolejne osoby noszące maseczki przeciwsmogowe na twarzy.
Aktywność na świeżym powietrzu a smog
A co z osobami aktywnymi? Które biegają, jeżdżą na rowerze, stoją w korku na skuterze czy motocyklu? Są one jeszcze bardziej narażone na niekorzystne działanie smogu, gdyż pobierają więcej powietrza w związku ze wzmożonym zapotrzebowaniem na tlen podczas uprawiania sportu lub też ich ekspozycja na spaliny jest wręcz bezpośrednia w zatłoczonym mieście. Dla nich także jest rozwiązanie – maseczki sportowe. Dostępne na rynku różne warianty masek antysmogowych oferują szeroką gamę kolorystyczną, jak i modelową do wyboru. Nie dajmy się zamknąć w domu z powodu smogu.