W zasadzie najważniejszym elementem każdej maski antywirusowej, maski antysmogowej czy maski przeciwpyłowej jest jej FILTR. Niezależnie od tego jaką maskę nosimy – czy jest to maska ochronna bawełniana czy maska ochronna sportowa, filtr ochronny w tej masce stanowi ostateczną ochronę przed wszystkimi niebezpiecznymi pyłami, wirusami, czy bakteriami znajdującymi się w powietrzu.
Budowa filtrów węglowych N99 w maseczkach antysmogowych
Filtr ochronny składa się z kilku warstw, z których każda zatrzymuje określone substancje i cząsteczki. Dla przykładu, nasze filtry N99 sportowe składają się z 6 warstw takich jak:
– Warstwa ochronna – Jest to warstwa które filtruje te największe cząsteczki znajdujące się w powietrzu.
– Warstwa z węglem aktywnym – Ta warstwa filtruje zanieczyszczenia chemiczne jakie znajdują się w powietrzu. Filtry z węglem aktywnym szczególnie skutecznie chronią nas przed bakteriami, wirusami czy smogiem, stąd większość świadomych klientów szuka właśnie takich filtrów.
– Warstwa z plastikowej bawełny – Ta warstwa filtruje szkodliwe substancje o wielkości 0,3 mikrona.
– Warstwa flanelowa – Filtruje ona cząsteczki PM 2,5 które znajdują się w powietrzu.
– Wewnętrzna warstwa bezwłóknowa – Ta warstwa poprawia komfort w oddychaniu
Jak widać filtry z węglem aktywnym stanowią wielowarstwową ochronę przed cząsteczkami o różnej wielkości. Węgiel aktywny zbudowany jest z czystego węgla cząsteczkowego który powstał w procesie spalania różnych substancji organicznych w wysokiej temperaturze. Przy tak wysokiej temperaturze w procesie spalania węgiel aktywny uzyskuje porowatą strukturę. Dzięki tym porom filtry z węglem aktywnym są niesamowicie skuteczne w zatrzymywaniu pyłów o średnicy powyżej 1 mikrometra jak również zanieczyszczeń gazowych takich jak O3, NO2, SO2.
Filtry N99 czy filtry N95 z węglem aktywnym są często nazywane filtrami kombinowanymi,gdyż łączą w sobie cechy filtrów węglowych oraz filtrów HEPA.
Rodzaje filtrów ochronnych w maseczkach antysmogowych
Warto również nadmienić, iż istnieją 3 rodzaje filtrów ochronnych w zależności od klasyfikacji zarówno Europejskiej jak i Amerykańskiej. Takie maski są klasyfikowane poprzez szczegółowe badania sprawdzające ich opory oddychania, przeciek wewnętrzny, czy penetrację.
W Europie maski przeciwpyłowe czy po prostu maski ochronne sklasyfikowane są jako maski typu:
– FFP1 – chronią przed szkodliwymi cząsteczkami w powietrzu na poziomie 80%
– FFP2 – chronią przed szkodliwymi cząsteczkami w powietrzu na poziomie 94%
– FFP3 – chronią przed szkodliwymi cząsteczkami w powietrzu na poziomie 99%
W Stanach Zjednoczonych instytucją która dokonuje klasyfikacji masek jest National Institute of Occupational Safety and Health (NIOSH), i wyróżnia ona 3 klasy półmasek filtrujących:
– N95 – zapewnia ochronę przed szkodliwymi cząsteczkami na poziomie 95%
– N99 – zapewnia ochronę przed szkodliwymi cząsteczkami na poziomie 99%
– N100 – zapewnia ochronę przed szkodliwymi cząsteczkami na poziomie 99,97%
Klienci kupujący maski antysmogowe, maski przeciwpyłowe, czy maski przeciwwirusowe często pytają jak długo należy używać jeden filtr przeciwwirusowy zanim utraci on swoje właściwości filtracyjne. Zależy to głównie od tego jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze.
Na jesień i zimę, w przypadku wysokiego natężenia smogu, filtr z węglem aktywnym powinien być wymieniany nawet po 10 do 15 godzinach aktywnego użytkowania.
Poza okresem smogowym, taki filtr z węglem aktywnym może być wymieniany po ok 30 godzinach aktywnego użytkowania.