Wczytuję dane...

Maseczki przeciwsmogowe z filtrem: ffp2, ffp3, n95, n99? Jaką maskę ochronną wybrać?

maseczki przeciwsmogowe z filtrem

Z uwagi na fatalny stan powietrza w Polsce i kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych norm światowych, noszenie masek antysmogowych w okresie grzewczym staje się coraz bardziej kluczowe dla naszego zdrowia. 

Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) statystyki mówią że 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie - to Polskie miasta. Wśród tych najbardziej zanieczyszczonych znajdują się takie miasta jak Opoczno, Żywiec, Rybnik, czy Kraków. 

Smog jest bardzo realnym zagrożeniem w Polsce dla naszego życia i zdrowia powodując choroby takie jak astma, rak płuc, choroby serca.

Maseczki przeciwsmogowe - skuteczna sposób ochrony przed smogiem

Maseczki przeciwsmogowe stanowią świetną ochronę dla zdrowia w warunkach wysokiego stężenia smogu. Z uwagi na swoją budowę (świetnie przylegają do twarzy) oraz fakt że posiadają filtr przeciwsmogowy, stanowią skuteczną ochronę naszego zdrowia. 

Z uwagi na pojawienie się wirusa COVID-19 słowa takie jak maska ochronna, maska przeciwwirusowa, maseczka antywirusowa stały się często wyszukiwanymi frazami przez większość ludzi w Polsce. 

Niestety większość mediów, czy prasy nie potrafi dobrze doradzić jaką maskę należy wybrać aby dobrze chroniła nas przed wirusem

Jak wybrać maseczkę przeciwsmogową? 

Dobra maska ochronna powinna przede wszystkim dobrze przylegać do twarzy, posiadać kilka warstw i co bardzo ważne być wyposażona w filtr ochronny. 

 

Naszym zdaniem w środkach masowego przekazu zdecydowanie za mało mówi się o filtrach ochronnych oraz proponuje się społeczeństwu jeden z najgorszych typów masek – maski chirurgiczne. 

Jaką zatem maskę najlepiej wybrać? Postaramy się poniżej w bardzo prosty sposób odpowiedzieć na to pytanie:

1. Jednorazowe maski chirurgiczne

Nie filtrują powietrza, stanowią jedynie barierę chroniącą przed większymi cząsteczkami powyżej 1 mikrometra. Nie chronią przed samymi wirusami takimi jak koronawirus (którego średnica to 60 do 140 nanometrów). Chronią jedynie przed potencjalnie wydalanymi aerozolami w których może być koronawirus. Maski te składają się w większości z 3 warstw włókniny polipropylenowej. Maska chirurgiczna bardzo szybko nabiera wilgoci przez co potrzeba ją często wymieniać. Co więcej ta maska ochronna fatalnie przylega do twarzy przez co jest nieszczelna i nie może być uznana jako dobra maska przeciwwirusowa. Może stanowić co najwyżej ochronę dla osób chorych aby nie zarażały innych podczas kaszlenia czy mówienia. 

Maski chirurgiczne stanowią też bardzo poważny problem ekologiczny. Ponieważ są jednorazowe, bardzo dużo ich zużywamy, a co za tym idzie bardzo zaśmiecamy nimi nasz ekosystem. NIE POLECAMY.

2. Maski bawełniane bez filtra

Są to maski które podobnie jak maski chirurgiczne służą do zatrzymywania cząsteczek na masce lub wewnątrz maski, ale nie posiadają żadnych właściwości filtracyjnych. Sama maska bawełniana nie zatrzyma wirusa którego cząsteczki są znacznie mniejsze niż struktura bawełny, stąd konieczne jest zaopatrzenie się w maskę bawełnianą która posiada kieszonkę na filtr i przynajmniej 2 warstwy bawełny. 

Maska bawełniana z kieszonką na filtr jest dostępna na naszej stronie pod tym linkiem: 

https://alexpomaski.pl/maski-przeciwpylowe-na-co-dzien-bawelniana-maska-z-kieszonka-na-filtr-simple-dla-doroslych-czarna

3. Maseczki bawełniane z filtrem

Dobra maska przeciwwirusowa musi zawierać porządny filtr. Porządnie uszyta i wielowarstwowa maska bawełniana może zapewniać doskonałą ochronę jeżeli jest wyposażona w filtr N99. Jest to filtr FFP3 – czyli filtr dający 99% zabezpieczenia. 

Właśnie taka maska jest naszą główną ofertą spośród masek bawełnianych. Jest dostępna pod tym linkiem:

https://alexpomaski.pl/maseczka-antysmogowa-z-filtrem-weglowym-dla-doroslych-czarna

Nasi klienci często pytają, jak skutecznie chronić dzieci? Oczywiście dla najmłodszych i młodzieży posiadamy w naszej ofercie produkty dedykowane poszczególnym grupom wiekowym, które będą odpowiednio dopasowane i zapewnią skuteczną ochronę przed wirusami, alergenami czy smogiem:

https://alexpomaski.pl/maski-dla-dzieci

4. Jednorazowe maski KN95

Są to półmaski których funkcją jest zatrzymywanie aerozoli oraz cząsteczek znajdujących się w powietrzu o średnicy 0,5 do 1 mikrometra. Są to maski sklasyfikowane jako FFP2 czyli o skuteczności filtracji na poziomie 95%. Taka maska przeciwwirusowa stanowi zdecydowanie większą ochronę przeciw smogowi czy wirusom niż maski chirurgiczne czy maski bawełniane bez filtra.  Maska KN95 to również maska jednorazowa i często należy ją wymieniać, z tego powodu zaliczamy ją do masek które bardzo mocno zanieczyszczą nasze środowisko przez ich użytkowników. Polecamy zatem odpowiednik wielorazowego użytku jakim jest maseczka antysmogowa.

5. Maski przeciwsmogowe FFP2 (inaczej maski N95) oraz maski przeciwsmogowe FFP3 (inaczej maski N99)

dobra maska ochronna musi świetnie przylegać do twarzy. Pod względem dopasowania nie ma lepszych masek jak maska antysmogowa sportowa. Maski antysmogowe mogą być wyposażone w filtry N95 (wtedy taka maska jest sklasyfikowana jako maska FFP2) , albo filtry N99 (wtedy taka maska jest sklasyfikowana jako maska FFP3). Maski antysmogowe sportowe znajdujące się w naszej ofercie są wyposażone w filtry FFP3 czyli inaczej filtry N99. Zapewniają 99% ochrony. Maski te posiadają również zaworki wydechowe które odprowadzają wilgoć na zewnątrz przez co nie zbiera się ona wewnątrz maski co jest wylęgarnią dla niepożądanych bakterii. 

W ofercie posiadamy zarówno maski sportowe neoprenowe jak również maski sportowe siateczkowe (zapewniające świetną wentylację skóry). Są to maski na rower jak również maski do biegania. Można w nich oczywiście również swobodnie spacerować.


Maski do biegania neoprenowe BASIC:

https://alexpomaski.pl/maska-antysmogowa-na-rower-z-filtrem-pm-2-5-basic-light-czarna

Maski do biegania siateczkowe ACTIVE w wielu kolorach:

https://alexpomaski.pl/c/11/active-maseczki-do-biegania.html


Polecamy zatem przede wszystkim maseczki antysmogowe sportowe, oraz maseczki bawełniane z filtrem. Każda z tych masek jest wyposażona w najlepszy na rynku filtr N99 (ffp3) przez co możliwie najlepiej ochroni Was przed smogiem, wirusami, czy bakteriami. Każda z tych masek dobrze przylega do twarzy i każda jest wyposażona w zaworek wydechowy wydalający nagromadzoną wilgoć. Każda z tych masek jest również wielorazowego użytku przez co jest najbardziej ekologiczna.     

 

Źródła: